GOOGLE DA ARAMA USTALIKLARI

Google dan daha fazla yararlanmanız için öncelikle işleyişini bilmeniz gerekir. 

Google arama yaptığınız konu ile ilgili ve önemli olan sayfaları bulmak için ileri bir metin eşleştirme yolu izler. Bir sayfa incelendiğinde bu sayfadan bağlantı alan diğer sayfaların da konu ile ilgili içeriği incelenir. Ayrıca aradığınız terimlerin sayfa içinde birbirlerine daha yakın olduğu sayfalar tercih edilir.

Google Hakkında

 Google size yalnızca aradığınız terimlerin tümünü içeren sayfaları getirir. Terimlerin arasına "and"/("ve") eklemenize gerek yoktur. Bir aramayı daraltmak için daha çok terim eklemeniz yeterlidir.

 Aramanızdan bir kelime çıkarmak için o kelimenin başına eksi koymanız yeterli olur.

 Google stop sözcükleri olarak bilinen protokol ve sonek tipindeki kelime ve karakterleri ihmal eder. ‘http’ ve ‘.com’ gibi terimleri yazmanızın bir anlamı yoktur. Tek bir harf veya rakam girilmiş gibi ihmal edilecektir. Çünkü bu terimler aramaya yardımcı olmayacağı gibi hızın da düşmesine neden olur.

 Ama siz bu terimleri ille de aramaya dahil etmek istiyorsanız çözüm başlarına bir boşluktan sonra ‘+’ koymaktır.

 Google en kesin aramaların yapılması ilkesiyle çalışır, soyağacı araması yapmaz. Bu nedenle ‘deniz*’ şeklinde girilen kelimelerde ‘denizci’ araması yapılmaz.

 Aramalar büyük-küçük harfe duyarlı değildir. Bütün harfler, nasıl yazmış olursanız olun, küçük harfler olarak anlaşılır.

 Google’da aramalar, vurgulara ve diyakritik işaretlere duyarlı degildir. Yani, ‘Muenchen’ ve ‘München’ aynı sayfaları bulacaktır. Bu gibi iki kelimeyi ayırmak isterseniz, ‘+Muenchen’ ve ‘+München’ gibi bir + işareti kullanın.

 Genelde kullanıcılarca bilinen bir özelliği ise “tırnak içi” aramalardır. Bu aramalarda yazılan kelimeler bir arada aranır. Bunun gibi tireler, bölüm işaretleri, virgüller, eşittir işaretleri ve aynı apostrof işaretleri de google tarafından deyim bağlayıcı olarak tanınır.

 Google görüntülemede eleme de sağlar. Sadece pdf formundaki dosyaları mı görüntülemek istiyorsunuz. O zaman aramak için yazdığınız kelimeden sonra bir boşluk bırakıp filetype:pdf yazmanız yeterli. Arama sonuçlarından, dökümanı pdf olanlar seçilip size ulaştırılacaktır.   

Henüz Türkçeye kazandırılamamış bazı Google özellikleriyse şöyle:

 Üst üste iki noktayla bitirilen kelimeler Google’da operatördür. Örneğin, Google'ın sitesindeki basın bilgilerini bulmak istiyorsanız ‘press site’ operatörünü kullanabilirsiniz.

press site:www.google.com

araması sizi Google basın bilgilerine götürecektir.

 Google’ın henüz beta durumunda olan bir özelliği, makina çevirisi kullanarak, İngilizce konuşanların, bir çok İngilizce olmayan web sayfalarına erişmesini sağlaması. İngilizce yaptığınız bir arama İngilizce olmayan bir sonuç döndürürse, bu sayfanın İngilizceye tercüme edilmiş haline bir link buluyorsunuz.

Eğer aynı zamanda başlıkların ve özetlerin de İngilizceye çevrilmesini istiyorsanız, seçenekler sayfasındaki tercüme seçeneğini açın. Bu özellik açıkken, Google arama sonuçlarını otomatik olarak İngilizceye çevirir.

Herhangi bir sayfaya kaç yerde işaret edildiğini mi merak ediyorsunuz. Bunun için opertatörünüz ‘link:’ link: url sorgusu, size, bu siteye işaret eden bütün siteleri görüntüler. Örneğin, link:www.google.com size Google'ın ana sayfasını işaret eden bütün sayfaları gösterir.

 Hesap makinası yerine arama alanına 56+96*5 yazıp enter ile sonuca ulaşabilirsiniz. 

Benzer şekilde üs ve kök işlemlerini de (kök alma operatörünü İngilizce yazmak koşuluyla) yapabilirsiniz. Bunları arama alanına 2^20 veya sqrt(-4) yazarak elde edebilirsiniz.

 Daha çok işinize yarayacak bir şey ise bir türlü anlayamadığımız birim sistemi dönüşümlerine imdada koşar.

 16 feet in centimeters araması size 487.68 cm olarak yanıtı verecektir.

 Kullandığınız ekranın kaç santimetre olduğunu da bulabilirsiniz.Örneğin 17 inç lik ekran için : 17 inch in centimeters yazdığınızda 17 inch = 43.18 centimeters cevabını alırsınız.

Tanım aramak için define kelimesini ardından : ile kullandığınızda (örneğin define: perl) yazdığınız kelimenin İnternet üzerindeki İngilizce tanımlarının bir sıralamasına ulaşabilirsiniz.

 Bir film ile ilgili bilgilere de erişebilirsiniz. Movie:filmAdı yazmanız yeterlidir. Ör: movie:GORA , movie:titanic gibi...

 Ayrıca henüz ülkemize gelememiş olan cadde ve sokak aramaları da mevcut. 

Daha geniş bilgi için bkz. : http://www.google.com.tr/intl/tr/help/features.html                                   

Not :
1. http://scholar.google.com adresi bilim adamı ve araştırmacılar için hazırlanmıştır. (Bilimsel yayınlar,konferanslar v.b)
2. maps.google.com ve Google Earth Uydu fotografları ile tüm dünyadan en küçük birimlere kadar haritalar sunar
GoogleTM is a registered trademark of Google, Inc.
CreatingOnline.com has no specific relationship with Google

Site.Name.tr | Sohbet | Dmoz | Add Url | Google | Yahoo